• Ďalšie projekty

      • Taliansky jazyk aj tým najmenším
        • Taliansky jazyk aj tým najmenším

        • 02.04.2025 08:21
        • Vďaka grantovému programu Záleží nám na Tvojom rozvoji  od neinvestičného fondu  Teacher Development Program Slovakia som sa mala možnosť (okrem iného),  vzdelávať vo výučbe talianskeho jazyka detí prirodzenou formou. Podarilo sa nám realizovať niekoľko ukážkových hodín, workshopov a zdieľanie dobrej praxe medzi učiteľmi jazykov, dokonca aj na univerzitnej konferencii talianskeho jazyka.

           

        • Chcem Vám preto dnes predstaviť koncept jazykového vzdelávacieho programu Hocus Lotus, ktorý je založený na naratívnom formáte.

           

          Naratívny formát tu predstavuje psycholingvistický model výučby jazykov pre deti od 1 do 11 rokov, dá sa zhrnúť v troch nasledujúcich bodoch:

          1. Nový jazyk sa učí podobným spôsobom ako fungujú aj  procesy osvojovania si materinského jazyka.

          Dieťa začína spoznávať svet a učí sa hovoriť v rámci opakujúcich sa zážitkov zdieľaných s dospelým; formáty sú práve tie "zážitky", ktoré matka a dieťa zdieľajú na dennej báze, ako napríklad v raných vývinových štádiách: kŕmenie, prebaľovanie, kúpanie a pod. V tomto emocionálne a afektívne významnom kontexte sa rozvíja verbálna komunikácia.

          2. Uplatňujú sa vyučovacie techniky operatívneho a interaktívneho charakteru, ktoré sú v súlade s procesmi osvojovania si jazyka.

          Predpokladom učenia sa jazyka je vytvorenie priaznivých podmienok prostredia, ktoré sa vyznačujú emóciou, vzťahom a spoluúčasťou, ktoré motivujú túžbu komunikovať. Dieťa začína hovoriť, pretože chce byť pochopené a komunikovať s osobou, s ktorou sa vytvorila citová interakcia; to sa deje pri materinskom jazyku a podobne to musí nastať aj pri  každom ďalšom osvojenom jazyku.

          3. V centre učenia sa nového jazyka je dobrá komunikácia.

           

          Dramatizácia príbehov s podporou gest a mimiky umožňuje osvojiť si význam slov a slovných spojení prostredníctvom aktívnej práce. Dramatizácia dáva význam zvuku slov a nový jazyk sa tak stáva konkrétnym. ( zdroj www.hocus-lotus.edu)
           

          Nesmierne sa teším, že sa o efektívnosti a príťažlivosti tohto konceptu učenia jazykov môžeme presvedčiť aj na našej škole. Parliamo italiano!

          Michaela Šaffo 

           

        • Naspäť na zoznam článkov