• Erasmus+ dopady

      • Priniesli sme edukačné hry z Tenerife
        • Priniesli sme edukačné hry z Tenerife

        • 11.02.2025 13:08
        • Vidím, že hry sú dôležitým nástrojom vo vyučovacom procese, pretože spájajú učenie so zábavou, čím motivujú deti k aktívnej účasti a zvyšujú ich záujem o učenie. Prostredníctvom hier sa deti učia riešiť problémy, rozvíjať kritické myslenie a spolupracovať, čo pozitívne ovplyvňuje ich akademické výsledky aj sociálne zručnosti. Zároveň hry vytvárajú neformálne a príjemné prostredie, ktoré podporuje budovanie pozitívnych vzťahov medzi žiakmi, ako aj medzi učiteľmi a žiakmi. Hravý prístup uľahčuje komunikáciu, posilňuje dôveru a vytvára atmosféru, kde sa všetci cítia zapojení a rešpektovaní.
        • Kurz „Dosť bolo teórie, poďme sa hrať!“ mi poskytol inšpirujúce nástroje a metódy, ktoré som okamžite začlenila do svojej práce v školskom klube. Hranie hier sa stalo efektívnym spôsobom, ako podporiť nielen kognitívny rozvoj detí, ale aj ich emocionálnu a sociálnu inteligenciu. Vďaka kurzovým aktivitám viem vytvoriť príjemnejšiu atmosféru a súdržnejšie vzťahy medzi deťmi aj so mnou ako ich sprievodcom.

               1.  Zahrievacie hry

          Po absolvovaní kurzu som zaradila jednoduché zahrievacie hry na začiatok plánovanej aktivity. Deti sa nielen rýchlo „rozohrejú“, v interakcii na danú tému ale lepšie si navzájom budujú vzťahy a  dôveru medzi sebou.

          1. Hry na sebavyjadrenie a kreativitu

          Na základe kurzových podnetov som zaviedla rozprávkové hry a hry na hranie rolí, ktoré umožňujú deťom vyjadriť svoje emócie, názory a fantáziu. Jednou z obľúbených hier sa stala „Tvoríme príbeh“, kde deti kolektívne vymýšľajú príbeh s použitím predmetov, ktoré im poskytnem. Táto hra nielen podporuje ich kreativitu, ale aj schopnosť načúvať a reagovať na druhých.

                3.  Navrhovanie hier spolu s deťmi

          Kurz ma inšpiroval k tomu, aby som zapojila deti do tvorby hier. Táto aktivita ich nielen baví, ale rozvíja ich schopnosť plánovať, spolupracovať a následne sa aktívne podieľať na realizácii nápadov. Hry, ktoré si sami navrhli, si cenia viac a s nadšením ich hrajú.

          Kurz ma veľmi povzbudil, že hry nie sú len voľnočasovou aktivitou, ale dôležitým nástrojom pre osobnostný rozvoj detí. Hranie vnímam ako prostriedok na podporu ich sebauvedomenia, tvorivosti a medziľudských vzťahov.

          Tento koncept od Stefana Scottiho bol pre mňa nielen obohacujúci, ale aj prakticky aplikovateľný, a preto by som ho odporučila všetkým, ktorí pracujú s deťmi.

           

          Monika Šestak

        • Naspäť na zoznam článkov